Instruktor fitness: zawód i życiowa pasja

zawód instruktora fitnessPrzeprowadzone zostały pewne badania, które miały pozwolić na stworzenie obrazu doskonałego instruktora fitnessu. Z tych ankiet mamy następujący obraz: przyjazny dyktator, bądź też energiczny przystojniak. Poza tym były brane pod uwagę również takie kwestie jak dobry humor, komunikatywność, wiedza, kreatywność czy dobra sylwetka.

Mimo, że określeń pojawiło się dużo to tak naprawdę jednak nie wszystko, by dobrze opisać instruktora fitness. Co wiec rzeczywiście będzie najważniejsze? 

Przede wszystkim istotne jest to czy umie on prowadzić dobry trening. Jego zadaniem jest prowadzenie zajęć, doradzanie i odpowiadanie na problemy. Ważne by umiał różne elementy łączyć ze sobą razem. Trzeba mieć dobre poczucie rytmu, świetną koordynację oraz pamięć ruchową. W ciągu wielu lat pracy taki instruktor musi się doskonalić i rozwijać. Osiągnięcie profesjonalizmu musi jednak oprzeć na umiejętnościach. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko w ten sposób rzeczywiście można odpowiedzieć na oczekiwania różnych podopiecznych. Jednocześnie trzeba prowadzić zajęcia tak by ludzie się nich nie nudzili. Należy przeciwdziałać rutynie. W fitnessie ważne są wyzwania, które trzeba sobie dalej stawiać. Ważne będzie działanie w taki sposób, by ciągle się rozwijać i fizycznie i pod kątem wiedzy, którą się ma.

praca instruktora fitnessWarto budować swoją wiedzę o dietetyce czy odnowie biologicznej. Oczywiście nie można zapominać o tym, by poprawiać swoją kondycję i umiejętności jeśli chodzi o formy treningowe. Osoba, która chce być dobrym trenerem zawsze musi prowadzić swoje działania tak, by rozwiać również możliwość komunikacji z klientami i to takimi, którzy są mocno zróżnicowani. Chodzi o to, by znaleźć dla siebie niszę, w której praca będzie w stanie sprawiać przyjemność, a taka osoba stanie się doskonałym specjalistą. Jest się jednocześnie trenerem, ale również animatorem i trzeba umieć budować rozrywkę. Niekiedy ważne również jest działanie psychologiczne i stanowienie wzoru do naśladowania. Zdrowie u takiego trenera to atut, którym buduje swoja siłę. Niekiedy ważne by mieć odpowiednia siłę i osobowość, która pozwoli postawić stanowczo swoje warunku. Te wszystkie cechy są ważne i mogą pozwolić zostać trenerem. Jednak i je można w sobie wypracować. Trzeba tylko własnego zaangażowania i ciągłej pracy nad sobą i umiejętnościami. Dzięki temu można być lepszym trenerem a za tym zawsze będzie szło zadowolenie klientów.